A Fitch Ratings jelentése szerint a jövőben a telematikai eszközök elterjedése sokat javíthat majd a gépjármű-biztosítások jövedelmezőségén azáltal, hogy ezen eszközök segítségével könnyebbé válik a várható kockázatok felbecsülése és a szolgáltatások árazása. A brit gépjármű-biztosítási piacra, és az innovációs lehetőségekre fókuszáló jelentés alapján elmondható, hogy egyelőre a telematikai biztosítások elterjedése még csak kismértékű, de a jövőben várhatóan javulnak majd a mutatók, hála a szabályozási változásoknak, és a biztosítók, illetve technológiai szolgáltatók egyre szorosabb partneri kapcsolatának.
Az Európai Unió tervei szerint 2015-re már minden gépjárművet kötelezően fel kell szerelni telematikai eszközzel. Ez a változás a biztosítók számára rendkívül kedvező, hiszen a kiépített rendszert fel tudják majd használni telematikai alapú biztosítások nyújtására. Az új eszköz segítségével a biztosító társaságok rengeteg adathoz jutnak a járművezető autóvezetési szokásairól, amelyek megfelelő feldolgozás mellett a mostaninál jóval pontosabb kockázati előrejelzést tesznek lehetővé. Így a biztosítók könnyebb lesz beárazniuk a biztosítási termékeiket, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy javuljon az üzletág jövedelmezősége.
Minél jobban kihasználják a cégek a technológia nyújtotta lehetőségeket, annál könnyebben tudják majd szelektálni a magasabb, illetve alacsonyabb kockázatú vezetőket. Utóbbiakat különféle kedvezményekkel tudják majd megnyerni és megtartani.
De más szempontból is hasznosak lehetnek ezek az eszközök, hiszen a telematikai adatok alapján a jövőben könnyebb lesz kiszűrni a biztosítási csalásokat. A gépjármű balesetkor mért sebessége például elárulhatja azt, hogy a kárigény valódi-e, illetve, hogy a tapasztalt sérülés arányban áll-e a mért adatokkal. Ha a csalásokat sikerülne a felére visszaszorítani, az a szakértők szerint már 7 százalékos növekedést jelentene a szektor jövedelmezőségében.
Ahhoz, hogy ez a technológia szerepet kaphasson a biztosítási gyakorlatban, még sok feladat vár megoldásra. A Fitch szerint szükséges lenne, hogy megvalósuljon az adatok sikeres feltérképezése, és kockázati modellekbe illesztése. Továbbá szükség lesz infrastrukturális beruházásokra, és az adatvédelem kérdését is tisztázni kell. Emellett megvan a veszélye annak, hogy a biztosítási piacon kialakuló verseny miatt folyamatosan csökkenek majd a biztosítási díjak, így a jövedelmezőségben bekövetkezett javulás hamar semmi tűnhet. Feltételezhető tehát, hogy a változásoknak lesznek győztesei és vesztesei, de a legjobban mégis azok a biztosítók járnak majd, amelyek legelőször vágnak bele az innovációba.