Az Okj-s képzések nagy népszerűségnek örvendenek, ami nem is csoda. Rengetegféle képzés közül választhatunk, a tanfolyamok bőségét látva ugyanakkor felvetődhet a kérdés: melyik is lenne számunkra a legmegfelelőbb? A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az államilag elismert szakképesítést nyújtó tanfolyamok az iskolarendszeren kívüli képzések között a legnépszerűbbek közé tartoznak. Egy OKJ-s képzés jó választás lehet, ha nem sikerült a felsőoktatási felvételi, vagy pályát szeretnénk váltani, új ismereteket szerezni. Ezeknek a tanfolyamoknak óriási előnye, hogy rugalmas az időbeosztásuk, így akár munka vagy család mellett is elvégezhetők. Ráadásul plusz pontokat jelenthetnek egy esetleges későbbi egyetemi felvételi során. Szintén mellettük szól, hogy számos esetben valódi, piacképes tudást nyújtanak.
A gyakorlatban azonban már nem ilyen egyszerű a helyzet. Rengeteg a képzés, ezek közül nehéz eldönteni, hogy melyik ad valóban hasznos végzettséget. Ráadásul a képzési helyek színvonala között is nagy eltérések lehetnek, ezért egyáltalán nem biztos, hogy mindenhol ugyanazt a tudást kapjuk meg a pénzünkért.
Bársony Csaba, a felnőttképzéssel foglalkozó Perfekt Zrt. oktatási igazgatója azt tanácsolja, hogy mindenképp olyan képzést válasszunk, ami érdekel bennünket. Érdemes elgondolkodni azon, hogy a meglévő tudásunkat bővítsük, vagy inkább vágjunk bele valami teljesen újba. Nem szabad ugyanis elfelejteni, hogy a szakmai tapasztalat komoly előnyt jelenthet a munkáltató szemében, ami a fizetésben is megmutatkozhat. Ha ennek ellenére új szakmát szeretnénk tanulni, akkor fontos, hogy az valóban lekössön bennünket.
Érdemes tájékozódni, hogy milyen szakmákra van szükség a munkaerőpiacon. Lehetőleg kerüljük a divatos, túltelített képzéseket, de az se jó, ha olyan hiányszakmát választunk, ami nem kelti fel érdeklődésünket.
Fontos, hogy ismerjünk bizonyos alapfogalmakat. Például jó tudni, hogy a részszaképesítés legalább egy munkakör ellátására, a szakképesítés egy vagy több foglalkozás valamennyi munkakörének betöltésére képesít. A képzésekhez tartozó hét számjegyű azonosítószámok rendszerét sem árt áttanulmányozni, hiszen ebből megtudhatjuk, hogy melyikhez milyen iskolai végzettség szükséges, és az is kiderül, hogy az adott képzés jelent-e többletpontot felvételinél. Ezeket az információkat az internetről is beszerezhetjük, de a jobb képzőhelyek is segítenek az eligazodásban.
Számos olyan OKJ-s képzés van, amelyek egymásra épülnek. Fontos szempont lehet, hogy olyat válasszunk, amely nyitva hagyja a fejlődés, illetve a karrierépítés lehetőségét. Törekedjünk arra, hogy a legjobb képzési helyet válasszuk, mert ezeknek az intézményeknek ugyanúgy megvan az egyes iskolákra vonatkozó munkaerőpiaci presztízse, mint a különböző egyetemeknek. Győződjünk meg arról, hogy az intézmény rendelkezik a szükséges engedélyekkel, tájékozódjunk a képzések színvonaláról, az oktatói gárda összetételéről, referenciáiról.